آشنایی با مدارک و دوره های شرکت میکروتیک

 آشنایی با مدارک و دوره های شرکت میکروتیک

MikroTik یک سرور مبتنی بر کرنل لینوکس است که بر روی یک کامپیوتر معمولی قابل نصب و سرویس دهی به صورت کاملا پایدار می باشد. میکروتیک یک شرکت در کشور لیتوانی در اروپای شرقی است که در سال ۱۹۹۵ کار خود را با فروش روتر های وایرلس شروع و در پی توسعه کار خود سیستم عاملی را تحت عنوان MikroTik Router OS ارائه کرد که همین امر باعث آن شد که در سال ۲۰۰۷ میلادی تعداد کارمندان این شرکت به ۷۰ نفر افزایش پیدا کند.

برای استفاده از این سیستم عامل ، نرم افزاری به نام winbox وجود دارد که یک رابط گرافیکی برای این سیستم عامل است.

 

کاربردهای میکروتیک

بطور کلی از میکروتیک می توان در موارد زیر استفاده کرد

Routing –

Firewall –

DHCP Server –

(NAT (Network Address Translate –

Proxy Server –

Radius , User Management –

Wireless –

Load Balancing –

(VPN (Virtual Private Network –

MPLS –

Quality of Service –

و صدها مورد دیگر …

 

مدارک رسمی میکروتیک

میکروتیک برای هر بخش از عملکرد سیستم عامل خود و آشنایی کاربران اقدام به تفکیک و ایجاد سر فصل های آموزشی نموده است که این سر فصل های آموزشی در 7 گروه مختلف و در ۳ سطح تقسیم بندی شده است .شرکت میکروتیک برخلاف شرکت هایی نظیر مایکروسافت ، سیسکو ، جونیپر و … صرفا جهت ارائه مدارک بین المللی اقدام به ایجاد سرفصل های آموزشی نکرده است، بلکه جهت آموزش افراد برای آشنایی با این سخت افزار ها و ورود افراد متخصص به بازار کار، صنعت شبکه، فناوری اطلاعات و ترویج استفاده صحیح از سیستم عامل RouterOS  اقدام به برگذاری دوره های آموزشی نموده است .بنا به همین دلیل ، دوره های آموزشی میکروتیک فقط توسط مدرسین رسمی این شرکت بصورت کاملا رسمی و بین المللی برگزار میشود و فقط مدرسین رسمی میکروتیک قادر به برگذاری آزمون بین المللی میکروتیک در پایان هر دوره آموزشی میباشند. از این رو بدون شرکت در دوره های آموزشی و کلاس های فنی میکروتیک به هیچ عنوان فرد نمیتواند در آزمون های بین المللی میکروتیک شرکت نماید.

برخی از مهمترین دوره های میکروتیک عبارتند از:

  • MTCNA – MikroTik Certified Network Associate
  • MTCRE – MikroTik Certified Routing Engineer
  • MTCWE – MikroTik Certified Wireless Engineer
  • MTCTCE – MikroTik Certified Traffic Control Engineer
  • MTCUME – MikroTik Certified User Management Engineer
  • MTCINE – MikroTik Certified Inter-networking Engineer
  • MTCIPv6E – MikroTik Certified IPv6 Engineer

که این مدارک به 3 سطح زیر تقسیم می شوند:

Basic Level

MTCNA

Engineer Level 1

MTCRE
MTCWE
MTCTCE

Engineer Level 2

MTCUME
MTCINE
MTCIPv6E

 

میکروتیک:

دوره MTCNA 

این مدرک اولین مدارک میکروتیک می باشد و شما پس از گذراندن این دوره با مفاهیم Radius ,Qos Routing ,Firewall, Load Balancing و … آشنا می شوید. این دوره مخصوص مدیران شبکه و کارمندان شرکت‌ها و سازمان‌هایی هستند که با پیاده‌سازی، نگهداری و عیب‌یابی شبکه سروکار دارند و همچنین  مورد نیاز مدیران شبکه هایی است که علاقه‌مند هستند درباره‌ مسیریابی و مدیریت شبکه‌های کابلی و وایرلس با استفاده از میکروتیک آموزش ببینند.

قابل ذکر است که این دوره پیش نیاز دیگر دوره‌های میکروتیک نیز می باشد.

دوره MTCWE

در این دوره آموزشی شما با مفاهیم و پیاده سازی شبکه های وایرلس با استفاده از تجهیزات میکروتیک آشنا شده و می توانید توپولوژی های مختلف وایرلس را نصب و راه اندازی و رفع اشکال کنید دوره MTCWE  که در بین تمامی مدارک این شرکت محبوبیت ویژه ای دارد چرا که با چند گام ساده به کمک تجهیزات میکروتیک خواهید توانست ارتباطات وایرلس را برقرار نمایید.

دوره  MTCUME

در این دوره MTCUME راه اندازی RADIUS و متمرکز کردن احراز هویت و مدیریت کاربران را به صورت جامع فرا خواهید گرفت. از اهداف این دوره می توان به آشنایی با انواع مختلف تانل ها و راه اندازی آن برروی میکروتیک و تسلط بر راه اندازی مباحث Accounting و مدیریت کاربران و هم چنین  سرویس های RADIUS اشاره کرد پس به عبارتی دیگر از اهداف این دوره آن است که  به طور ویژه به پروتکل های PPP می پردازد. پروتکل های PPTP , L2TP , PPPOE, IPSec  در این دوره مورد بحث قرار گرفته,  علاوه بر آن به مفهوم Radius Server & Client نیز اشاره می شود.

دوره MTCTCE

در دوره MTCTCE شما با پیکربندی کنترل پهنای باند و مدیریت ترافیک و استفاده از ویژگی Web Proxy و DNS Caching در میکروتیک به صورت کامل آشنا می شوید. مباحث مربوط به کنترل ترافیک شبکه های میکروتیک که پیش نیاز آن دوره MTCNA می باشد. همچنین در این دوره به مباحث مربوط به پروسه های انتقال دیتا و Packet Filtering پرداخته می شود؛ همچنین مباحث QOS , Web Proxy به صورت پیشرفته در این دوره آموزشی مورد بحث قرار می گیرد.

دوره MTCRE

در دوره MTCRE با پیکربندی Routing Protocol های مختلف بر روی میکروتیک آشنا می شوید و بعد از اتمام دوره قادر خواهید بود از میکروتیک در شبکه های WAN گسترده استفاده کنید.

این دوره  تربیت مهندس مسیریاب در شبکه های مبتنی بر تجهیزات میکروتیک می باشد که  پیش نیاز این دوره MTCNA  می باشد و علاقه مندان حوزه شبکه  در این دوره با مباحث مسیریابی استاتیک و شبکه خصوصی مجازی و مباحث مربوط به OSPF , MME آشنا می شوند.

دوره MTCINE

در دوره آموزش MTCINE مفاهیم و تنظیمات مربوط به پروتکل BGP، MPLS و VPLS برروی میکروتیک به طور کامل آموزش داده خواهد شد که پیش نیاز آن آموزش MTCRE می باشد. در پایان دوره MTCINE علاقه مندان قادر به راه اندازی سرویس های مورد نیاز برای مراکز Service Provider خواهند بود.

 

 

علی درزی

http://alidarzi.ir

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام