دستورات پرکاربرد سیسکو

 دستورات پرکاربرد سیسکو

IOS Cisco دستورات زیادی را در اختیار کاربران قرار داده به طوری که استفاده از آنها می‌تواند مشکل باشد. تسلط در سیستم عامل شرکت سیسکو( IOS Cisco ) به معنی یادگیری برخی از دستورات ضروری می‌باشد. در ادامه 10 دستوری که هنگام مدیریت انواع پیکربندی‌ها و عیب یابی‌ها نیاز دارید ارئه شده است:

 

1-    علامت سوال ” ؟ “

بدیهی است که چگونگی تایپ و استفاده از ؟ برای درخواست کمک هنگام کار با IOS Cisco برای شما بسیار واضح به نظر برسد . با این حال رقتار IOS هنگام استفاده از علامت سوال و البته سایر کلیدهای کمکی کاملا متفاوت از سیستم عامل های دیگر می باشد. از آن جایی که IOS سیستم عاملی مبتنی بر خط فرمان با هزاران دستور و پارامتر می باشد با استفاده از ؟ می توانید زمان را برای خود ذخیره نمائید .

شما می توانید از این دستور در موارد بسیاری استفاده نمائید. اول, استفاده از آن زمانی که نمی دانید چه دستوری را باید تایپ کنید. برای مثال برای مشاهده لیستی از دستورات ممکن در خط فرمان علامت ؟ را وارد کنید. همچنین می توانید زمانی که نمی دانید پارمتر بعدی که برای یک دستور وارد شده چه عبارتی می باشد از این علامت استفاده نمائید.

برای مثال دستور زیر را وارد نمایید:

 show ip ?

 اگر روتر هیچ پارامتر دیگری نیاز نداشته باشد به عنوان تنها گزینه عبارت CR را ارائه می‌دهد. در نهایت، استفاده از ؟ به منظور مشاهده تمام دستوراتی که با حرف خاصی شروع می‌شوند به کار می رود. برای مثال دستور Show T? لیستی از دستوراتی را که با حرف T شروع می‌شوند  را برمی‌گرداند.

 

2- دستور  Show running-configuration

دستور Show running-config تنظیمات فعلی موجود بر روی سوئیچ , روتر و یا فایروال را نمایش می دهد. Running-configuration به صورت یک فایل در حافظه روتر قرار دارد. زمانی که تغییری بر روی روتر انجام می دهید این تنظیمات تغییر خواهد کرد. به خاطر داشته باشید که تنظیمات انجام شده تا زمانی که دستور

Copy running-configuration startup-configuration

 اجرا نشده باشد , ذخیره نخواهد شد. این دستور همچنین می تواند به طور خلاصه به صورت Sh run نیز استفاده شود.

 

3-   Copy running-configuration startup-configuration

این دستور تنظیماتی که در حال حاضر در داخل حافظه RAM تغییر کرده را, که به عنوان Running-configuration نیز شناخته شده است, در حافظه غیرفرار (NVRAM ) ذخیره می کند. اگر اتصال برق دستگاه قطع شود , NVRAM این تنظیمات را نگه داری خواهد کرد . به عبارت دیگر, اگر پیکربندی روتر را ویرایش کنید, و از این دستور استفاده ننمائید و روتر را مجدد راه اندازی کنید, تغییرات از دست خواهند رفت . این دستور می تواند به طور خلاصه به صورت Copy run شروع شود . دستور Copyمی تواند برای انتقال تنظیمات Running و یا Startup از یک روتر به یک سرور TFTP در مواردی که ممکن است اتفاقاتی برای روتر رخ دهد نیز استفاده شود.

 

4-   Show interface

دستور Show interface وضعیت اینترفیس های روتر را نمایش می دهد و تعدادی خروجی به شرح ذیل نیز ارائه می کند:

  • وضعیت اینترفیس (up/down)
  • وضعیت پروتکل بر روی اینترفیس
  • میزان استفاده
  • خطاها
  • MTU

این دستور برای عیب یابی یک روتر یا سوئیچ ضروری بوده و می توان  آنرا به همراه یک اینترفیس مشخص نیز استفاده کرد, مانند sh int fa0/0.

 

5-   Show ip interface

دستوراتی مانند  Show ip interface  و show ip interface brief بسیار پرکاربرد می باشند . دستور show ip interface اطلاعات جامعی از پیکربندی ها و وضعیت پروتکل های IP و سرویس ها بر روی تمام اینترفیس ها ارائه میدهد . دستور Show ip interface brief به طور اجمالی وضعیت اینترفیس های روتر شامل آدرس IP ها , وضعیت لایه دو و لایه سه را نمایش میدهد.

 

6-   Config terminal , enable , interface and router

روترهای Cisco حالات(Mode) مختلفی برای نمایش و تغییر اطلاعات دارند . توانایی انتقال بین این حالات برای یک پیکربندی موفقیت آمیز در روتر بسیار مهم می باشد.

به عنوان مثال , هنگام ورود , شما در ابتدا در حالت کاربری لاگین می کنید ( که نمایش آن به صورت < می باشد) . در این حالت شما می توانید دستور Enable را برای انتقال به حالت Privilege تایپ نمائید (که نمایش آن به صورت # می باشد). در حالت Privilege , شما می توانید هر موردی را مشاهده نمائید , اما قادر به تغییر آن نخواهید بود . دستور Config terminal  (یا config t ) را برای رفتن به حالت پیکربندی عمومی(Global Mode) تایپ کنید (که نمایش آن به صورت (config)# می باشد). در این حالت , می توانید پارامترهای عمومی را تغییر دهید. برای تغییر یک پارامتر بر روی یک اینترفیس (مانند آدرس IP ) , با دستور Interface به حالت پیکربندی اینترفیس بروید ( جایی که به شکل (config-if)# می باشد).

همچنین از حالت پیکربندی عمومی, با استفاده از دستور

router {protocol}

می توانید وارد تنظیمات روتر شوید . برای خارج شدن از یک حالت عبارت Exit را تایپ کنید.

 

7-   no shutdown

دستور no shutdown یک اینترفیس را فعال می کند (UP می کند ) . این دستور در حالت پیکربندی اینترفیس استفاده می شود و  برای اینترفیس های جدید و عیب یابی نیز مفید می باشد. هنگامی که یک اینترفیس دچار مشکل می شود , ممکن است نیاز داشته باشید اینترفیسی را فعال و یا غیرفعال کنید . البته , برای down کردن اینترفیس , این دستور معکوس می شود که به آن shutdown گفته می شود . این دستور می تواند به طور خلاصه به صورت no shut نیز استفاده شود.

 

8-   Show ip route

دستور show ip route برای نمایش جدول مسیریابی روتر(Routing Table) استفاده می شود . این لیست تمام شبکه هایی که روتر می تواند به آنها دسترسی داشته باشد, اولویت روتر برای آنها (Metric) , و چگونگی دسترسی به هر شبکه را نمایش می دهد.

این دستور به طور خلاصه می تواند به صورت

 sh ip ro

استفاده می شود, و می تواند پارامترهایی نیز داشته باشد, مانند sh ip ro ospf که برای تمام روترهای OSPF استفاده می شود.

برای پاک کردن جدول مسیرها دستور

clear ip route *

و برای پاک کردن تنها یک مسیر از دستور

 clear ip route 1.1.1.1

استفاده نمائید.

 

9-   Show version

دستور show version  تنظیمات ذخیره شده روتر را و در واقع, تنظیمات روتر برای بوت شدن, آخرین باری که روتر بوت شده است, نسخه IOS , نام فایل IOS  , مدل روتر و میزان حافظه RAM و Flash را نمایش می دهد. این دستور را می توان به طور خلاصه به صورت sh ver نیز نوشت.

 

10-   Debug

دستور debug دارای پارمترهای بسیاری بوده  و به تنهایی کار نمی کند. این دستور خروجی دقیق خطاها را در برخی از برنامه های  کاربردی , پروتکل و یا سرویس ها فراهم می کند. برای مثال, debug ip route هر زمان  که یک روتر اضافه و یا کم می شود اطلاع می دهد.

 

علی درزی

http://alidarzi.ir

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام