CDN چیست؟ و چه مزایایی دارد؟

 CDN چیست؟ و چه مزایایی دارد؟

CDN یا Content Delivery Network به معنای شبکه تحویل محتوا است و به گروهی از سرورها که از نظر جغرافیایی توزیع شده اند، گفته می شود. این سرورها با همکاری یکدیگر در جهت تحویل سریع محتوای اینترنت فعالیت می کنند.

CDN  امکان انتقال سریع درخواست های مورد نیاز برای بارگیری محتوای اینترنت از جمله صفحات HTML ، پرونده های جاوا اسکریپت ، صفحه های سبک ، تصاویر و فیلم ها را فراهم می کند. محبوبیت سرویس های CDN  در حال افزایش است و امروزه بیشتر ترافیک وب از طریق CDN ها ارائه می شود مانند بازدید از سایت های اصلی Facebook ، Netflix و Amazon .

CDN  با تنظیمات و پیکربندی صحیح، همچنین می تواند به محافظت از وب سایت ها در برابر برخی از حملات مخرب رایج ، مانند حملات DDOS نیز کمک کند.

آیا CDN همان web host است؟

در جواب باید پاسخ داد، خیر. CDN حاوی محتواهای موجود در host نیست و نمی تواند جایگزین آن شود بلکه تنها با ذخیره محتوای cache در لبه شبکه عملکرد وب سایت را بهبود می بخشد. بسیاری از وب سایت ها در مواجه با خدمات میزبانی سنتی با یکسری نیازهای عملکردی روبه رو می شوند، به همین دلیل با روی آوردن به سمت CDN سعی بر برطرف کردن آنها دارند.

با استفاده از حافظه پنهان یا caching برای کاهش پهنای باند میزبان، کمک به جلوگیری از ایجاد وقفه در سرویس دهی و بهبود امنیت، CDN ها گزینه ای محبوب برای تسکین برخی از دردهای مهم در میزبانی وب سنتی هستند.

مزایای استفاده از CDN چیست؟

اگرچه مزایای استفاده از CDN بسته به اندازه و نیازهای درخواست ها متفاوت است، اما مزایای اصلی آن برای کاربران را می توان به 4 جزء تقسیم کرد:

 • بهبود زمان بارگذاری وب سایت: با توزیع محتوای وب سایت در لبه شبکه و نزدیک به کاربران، سرعت بارگذاری صفحات وب سریعتر خواهد بود. از آنجا که کاربران تمایلی برای بازدید از سایت هایی با سرعت پایین ندارند، در نتیجه استفاده از CDN می تواند مدت زمان مفید کاربران برای جست و جو در سایت را افزایش دهد.

 

 • کاهش هزینه های پهنای باند: هزینه های مصرف پهنای باند سایت ها از جمله هزینه های اصلی آن هاست. از طریق حافظه پنهان و سایر بهینه سازی ها، CDN ها می توانند مقدار داده های ارائه شده توسط سرور مبدا را کاهش دهند، بنابراین هزینه میزبانی برای دارندگان وب سایت کاهش می یابد.

 

 • افزایش افزونگی و در دسترس بودن مطالب: حجم زیادی از ترافیک یا خرابی های سخت افزاری می تواند عملکرد طبیعی وب سایت را مختل کند. استفاده از CDN موجب می شود تا بسیاری از سرورهای مبدأ بتوانند ترافیک بیشتری را حمل کنند و در برابر خرابی های سخت افزاری مقاومت کنند.

 

 • افزایش امنیت وب سایت: CDN با ایجاد تخفیف در حملات DDoS ، بهبود گواهینامه های امنیتی و سایر بهینه سازی ها ، امنیت را بهبود بخشد.

 

CDN چگونه کار می کند؟

بطور کلی CDN شبکه ای از سرورها است که با هدف ارائه محتوا در اسرع وقت، ارزان، قابل اطمینان و ایمن به یکدیگر متصل شده اند.  به منظور بهبود سرعت و اتصال، CDN  سرورها را در نقاط تبادل بین شبکه های مختلف قرار می دهد.

این نقاط تبادل اینترنت یا Internet Exchange Points (IXP)  نقاطی هستند که ISP های بهم متصل می شوند تا به ترافیک هایی که از شبکه های مختلف آنها ایجاد می شود، دسترسی داشته باشند. ارائه دهنده CDN با اتصال به این مکانهای پر سرعت قادر به کاهش هزینه ها و زمان انتقال در تحویل داده های پرسرعت است.

 

جدای از قرار دادن سرورها در IXPها، CDNها بهینه سازی هایی را در انتقال دیتاها انجام می دهند که موجب بهبود عملکرد می شود. CDN ها مراکز داده را در مکان های استراتژیک در سراسر جهان قرار می دهند، امنیت را افزایش می دهند و برای زنده ماندن در انواع مختلف خرابی ها و ازدحام اینترنت طراحی شده اند.

پس بطور کلی، برای به حداقل رساندن فاصله بین کاربران و سرور وب سایت شما، CDN  نسخه cach شده محتوای آن را در چندین مکان جغرافیایی ذخیره می کند. هر Points of Presence یا  PoP شامل تعدادی سرور caching است که مسئول تحویل محتوا به بازدید کنندگان  و کاربران نزدیک آن است.

در واقع ، CDN  محتوای شما را همزمان در مکان های مختلف قرار می دهد. به عنوان مثال ، وقتی شخصی در لندن به وب سایت شما در ایران دسترسی پیدا می کند، این کار از طریق یک PoP محلی  در لندن انجام می شود. این کار بسیار سریعتر ارسال درخواست بازدیدکننده به ایران و دریافت پاسخ آن است.

چه کسانی به CDN نیاز دارند؟

تقریباً همه، امروزه بیش از نیمی از ترافیک توسط CDN ها ارائه می شود. این نرخ با گذشت هر سال به سرعت در حال افزایش است.

با توجه به تمام مزایای CDN، این قابلیت ممکن است برای همه مناسب نباشد. به طور خاص، اگر یک وب سایت کاملاً بومی شده دارید و اکثریت قریب به اتفاق کاربران شما در همان منطقه واقع شده اند، از داشتن CDN سود چندانی نمی برید. چرا که استفاده از CDN می تواند با معرفی یک نقطه اتصال غیر ضروری دیگر بین بازدید کننده و  سرور، عملکرد وب سایت شما را بدتر کند.

هنوز هم ، اکثر وب سایت ها تمایل به کار در مقیاس وسیع تری دارند ، و استفاده از CDN را به گزینه ای محبوب در بخش های زیر تبدیل می کنند:

 • تبلیغات
 • بازی های آنلاین
 • تجارت الکترونیکی
 • موبایل
 • سازمان های دولتی
 • سازمان ها و نهاد های آموزشی
 • مراکز درمانی و بهداشتی
 • مراکز سرگرمی

 

 

 

فاطمه صالح نژاد

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام