تکنولوژی

9 روند برتر فناوری جدید برای سال 2021

امروزه فناوری با چنان سرعتی در حال تکامل است، که تغییر و پیشرفت سریعتر را امکان پذیر می‌کند و باعث تسریع در سرعت تغییرات می‌شود، تا اینکه در نهایت نمایی می شود. با این حال، فقط روندهای فناوری و فناوری‌های برتر نیستند که در حال پیشرفت می‌باشند، به دلیل شیوع COVID-19، بسیاری چیزهای دیگر در سال جاری تغییر کرده‌اند که باعث می‌شود متخصصان فناوری اطلاعات بدانند که فردا نقش آنها در جهان بدون تماس ثابت نخواهد‌ماند. و یک متخصص IT در سالهای 2020-21 به طور مداوم در حال یادگیری، و یادگیری مجدد خواهد بود (حتی اگر تمایل نداشته‌باشد از روی ضرورت باید این کار را انجام دهد). این برای شما چه معنایی دارد؟ این به معنای در جریان روند فناوری جدید بودن می‌باشد و این به معنی نگاه شما به آینده است تا بدانید که برای تأمین شغل ایمن فردا و حتی یادگیری نحوه رسیدن به آن، باید مهارت‌هایی را بدانید. همه در برابر همه گیری جهانی سر تعظیم فرود آورده‌اند، بیشتر جمعیت IT جهان درحال کار هستند و از خانه کار می‌کنند. و اگر می‌خواهید از وقت خود در خانه بیشترین استفاده را ببرید، در اینجا 10 روند برتر فن آوری جدید را مشاهده می‌کنید که باید در سال 2021 آنها را تماشا و امتحان کنید و احتمالاً یکی از مشاغل ایجاد شده توسط این روند جدید فن آوری را تأمین کنید.

1.هوش مصنوعی (AI) و یادگیری ماشین

هوش مصنوعی یا AI در دهه گذشته سر و صدای زیادی داشته است، اما به دلیل تأثیرات قابل توجه آن در نحوه زندگی، کار و بازی، فقط در مراحل اولیه است و همچنان یکی از روندهای جدید فناوری است. هوش مصنوعی در حال حاضر به دلیل برتری در تشخیص تصویر و گفتار، برنامه های ناوبری، دستیارهای شخصی تلفن‌های هوشمند، برنامه های اشتراک گذاری و موارد دیگر شناخته شده است. به غیر از این هوش مصنوعی بیشتر برای تجزیه و تحلیل فعل و انفعالات برای تعیین ارتباطات و بینش‌های اساسی برای کمک به امکان تصمیم گیری بهتر مقامات در پیش بینی تقاضای خدماتی مانند بیمارستان ها، استفاده از منابع، و تشخیص الگوی تغییر رفتار مشتری با تجزیه و تحلیل داده ها در زمان واقعی نزدیک، درآمد حاصل از رانندگی و افزایش تجارب شخصی، مورد استفاده قرار می گیرد. بازار هوش مصنوعی با هزینه جهانی در سیستم های شناختی و هوش مصنوعی در سال 2021 به بیش از 57 میلیارد دلار می رسد و تا سال 2025 به یک صنعت 190 میلیارد دلاری تبدیل خواهد شد. با گسترش بالهای هوش مصنوعی در بخشهای مختلف، مشاغل جدیدی در توسعه، برنامه نویسی، آزمایش، پشتیبانی و نگهداری ایجاد می‌شود که به چند مورد اشاره شده‌است. از سوی دیگر هوش مصنوعی همچنین بالاترین حقوق را در حال حاضر بیش از 1،25،000 دلار در سال (مهندس یادگیری ماشین) تا 145000 $ در سال (معمار هوش مصنوعی) ارائه می‌دهد و آن را به عنوان بهترین روند فن آوری جدید معرفی می‌کند که باید مراقب آن باشید! یادگیری ماشین زیرمجموعه هوش مصنوعی در انواع صنایع قرار گرفته و تقاضای زیادی برای متخصصان ماهر ایجاد می‌کند. فورستر پیش بینی می‌کند هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و اتوماسیون 9 درصد از مشاغل جدید ایالات متحده را تا سال 2025 ایجاد خواهد کرد، مشاغلی از جمله متخصصان ربات، دانشمندان داده، متخصصان اتوماسیون و متصدیان محتوا، این امر باعث می‌شود این یک روند جدید فن آوری باشد که باید به خاطر بسپارید!

2.پردازش اتوماسیون رباتیک (RPA)

مانند هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، پردازش اتوماسیون روباتیک یا همان فناوریRPA، فناوری دیگری است که به  خودکارسازی مشاغل می‌پردازد RPA نرم افزاری برای خودکارسازی فرآیندهای تجاری مانند تفسیر برنامه‌ها، پردازش معاملات، سرو کار داشتن با داده ها و حتی پاسخ به ایمیل‌ها است. RPA وظایف تکراری را که مردم قبلاً انجام می‌دادند خودکار می‌کند. اگرچه تحقیقات فارستر تخمین می‌زند که اتوماسیون RPA معیشت 230 میلیون کارگر خبره  و یا بیشتر  یا تقریباً 9 درصد از نیروی کار جهانی‌، را تهدید کند، RPA همچنین در حالی که مشاغل موجود را تغییر می‌دهد در حال ایجاد مشاغل جدید است. مک کینزی دریافت که کمتر از 5 درصد مشاغل را می توان کاملاً خودکار، اما حدود 60 درصد آنها را می‌توان تا حدودی خودکار ساخت. برای شما به عنوان یک متخصص فناوری اطلاعات که به آینده نگاه می‌کنید و سعی در درک روند جدید فن آوری دارید، RPA فرصت‌های شغلی زیادی از جمله توسعه دهنده، مدیر پروژه، تحلیلگر بازرگانی، معمار راه حل و مشاور را ارائه می‌دهد. و این مشاغل حقوق خوبی پرداخت می‌کنند. یک توسعه دهنده RPA می‌تواند سالانه بیش از 534 هزار پوند درآمد کسب کند و این روند جدید فناوری است که باید مراقب آن باشید!

3.رایانش مرزی(Edge Computing)

رایانش‌های ابری که قبلاً یک روند جدید برای تماشای فناوری رایج بود، با بازیگران اصلی AWS (خدمات وب آمازون)، Microsoft Azure و Google Cloud Platform بر بازار مسلط شده‌اند. استفاده از رایانش ابری هنوز در حال رشد است، زیرا تعداد بیشتری از مشاغل به سمت راه حل ابری کوچ می‌کنند. اما این روند دیگر یک فناوری در حال ظهور نیست. آن رایانش مرزی است. همانطور که تعدادی سازمانهای داده با آن روبرو هستند همچنان در حال افزایش می‌باشد، به کمبودهای محاسبات ابری در شرایط ناخوشایند پی برده‌اند. Edge computing برای کمک به حل برخی از این مشکلات به عنوان راهی برای دور زدن تأخیر ناشی از رایانش ابری و انتقال داده‌ها به یک مرکز برای پردازش طراحی شده است. اگر بخواهید، می‌تواند نزدیکتر به مکانی که نیاز به محاسبات است،  “در مرزی” وجود داشته‌باشد. به همین دلیل، از محاسبات مرزی می‌توان برای پردازش داده‌های حساس به زمان در مکان‌های از راه دور با اتصال محدود یا بدون اتصال به یک مکان متمرکز استفاده کرد. در چنین شرایطی‌، محاسبات مرزی می‌توانند مانند مراکز داده کوچک عمل کنند. با افزایش استفاده از دستگاه‌های اینترنت اشیا (IoT)، محاسبات مرزی افزایش می‌یابد. پیش‌بینی می‌شود تا سال 2022 بازار جهانی محاسبات مرزی به 6.72 میلیارد دلار برسد. و این روند فناوری جدید فقط به معنای رشد است و نه چیزی کمتر، ایجاد مشاغل مختلف، در درجه اول برای مهندسان نرم افزار.

4.محاسبات کوانتومی

روند قابل توجه بعدی فناوری، محاسبات کوانتومی است، که نوعی محاسبات است که از پدیده‌های کوانتومی مانند برهم نهی و درهم‌تنیدگی کوانتوم بهره می‌برد. این روند شگفت انگیز فناوری همچنین در جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و ایجاد واکسن‌های بالقوه، به لطف توانایی آن در پرس و جو، نظارت، تجزیه و تحلیل و عمل بر روی داده‌ها، صرف نظر از منبع، نقش دارد. زمینه دیگری که محاسبات کوانتومی در آن در حال یافتن برنامه‌ها است، بانکداری و امور مالی برای مدیریت ریسک اعتباری، تجارت با فرکانس بالا و کشف تقلب است.

 رایانه‌های کوانتومی اکنون چندین برابر سریعتر از رایانه های معمولی هستند و مارک های عظیمی مانند Splunk ،Honeywell Microsoft ،AWS ،Google و بسیاری دیگر اکنون در ایجاد نوآوری در زمینه رایانه کوانتومی نقش دارند. پیش بینی می‌شود درآمد حاصل از بازار جهانی محاسبات کوانتومی تا سال 2029 بیش از 2.5 میلیارد دلار باشد. و برای ایجاد نشانه ای در این فناوری جدید، باید با مکانیک کوانتوم، جبر خطی، احتمال، نظریه اطلاعات و یادگیری ماشین تجربه داشته باشید.

5.واقعیت مجازی و واقعیت افزوده

روند تکنولوژی استثنایی بعدی – واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR) و واقعیت گسترده (ER) هستند. VR کاربر را در محیط غوطه ور می‌کند در حالی که AR محیط وی را افزایش می‌دهد. اگرچه این روند فناوری تاکنون در درجه اول مورد استفاده برای بازی ها بوده است، اما برای آموزش نیز استفاده شده است، همانند VirtualShip، یک نرم افزار شبیه سازی که برای آموزش ناخدای کشتی های نیروی دریایی ایالات متحده، ارتش و گارد ساحلی استفاده می‌شود. در سال 2021، می‌توان انتظار داشت که این اشکال فناوری ها بیشتر در زندگی ما ادغام شوند. معمولاً همزمان با برخی دیگر از فنآوریهای جدیدی که در این لیست ذکر کردیم، AR و VR پتانسیل بسیار زیادی در آموزش، سرگرمی، آموزش، بازاریابی و حتی توان‌بخشی پس از آسیب دارند. می توان از این موارد برای آموزش پزشکان برای انجام جراحی ، ارائه تجربه عمیق تر به بازدیدکنندگان موزه ، ارتقا پارک‌های موضوعی یا حتی افزایش بازاریابی مانند این پناهگاه اتوبوس پپسی مکس، استفاده کرد. واقعیت جالب: 14 میلیون دستگاه AR و VR در سال 2019 فروخته شده‌است. انتظار می‌رود بازار جهانی AR و VR تا سال 2022 به 209.2 میلیارد دلار رشد کند، فقط فرصت‌های بیشتری را در این فن آوری ایجاد می‌کند و از افراد حرفه‌ای آماده برای این زمینه تغییر بازی استقبال می‌کند. در حالی که برخی از کارفرمایان ممکن است به دنبال اپتیک به عنوان یک مجموعه مهارت باش، توجه داشته‌باشید که شروع کار با VR به دانش تخصصی زیادی احتیاج ندارد و مهارت‌های اساسی برنامه نویسی و یک ذهنیت آینده نگر می‌تواند یک کار را به دست آورد؛ دلیل دیگر اینکه چرا این روند فناوری جدید باید باید لیست مراقبت های شما را تشکیل دهد!

6.بلاک‌چین

اگرچه بیشتر افراد به فناوری بلاک‌چین در رابطه با ارزهای رمزپایه مانند بیت‌کوین فکر می‌کنند، بلاک‌چین امنیتی را ارائه می‌دهد که از بسیاری جهات دیگر مفید است. در ساده ترین اصطلاحات، بلاک‌چین را می‌توان به عنوان داده‌هایی توصیف کرد که فقط می‌توانید به آنها اضافه کنید‌، نه اینکه آنها را از بین ببرید یا تغییر دهید. از این رو اصطلاح “زنجیره” به این دلیل است زیرا شما یک زنجیره داده ایجاد می‌کنید. عدم امکان تغییر بلوک های قبلی باعث امنیت آن می‌شود. علاوه بر این، بلاک‌چین‌ها اجماع محور هستند، بنابراین هیچ شخصیتی نمی تواند داده ها را کنترل کند. با استفاده از بلاک‌چین ، به شخص ثالث معتبری برای نظارت یا تأیید معاملات نیاز ندارید. صنعت‌های مختلفی بلاک‌چین را درگیر و اجرا می‌کنند و با افزایش استفاده از فناوری بلاک‌چین، تقاضا برای متخصصان ماهر نیز افزایش می‌یابد. از نظر پرندگان، یک توسعه دهنده بلاک‌چین در توسعه و پیاده سازی معماری و راه حل‌های با استفاده از فناوری بلاک‌چین تخصص دارد. متوسط حقوق سالانه یک توسعه دهنده بلاک‌چی”510k” است. اگر شما شیفته بلاک‌چین و برنامه‌های آن هستید و می‌خواهید در این فناوری پرطرفدار حرفه خود را دنبال کنید، پس زمان مناسب شروع است. برای ورود به Blockchain، باید تجربه عملی زبانهای برنامه نویسی، اصول OOPS، پایگاه داده های تخت و رابطه ای، ساختار داده ها، توسعه برنامه های وب و شبکه را داشته‌باشید.

7.اینترنت اشیا (IOT)

یکی دیگر از نویدهای جدید فناوری روز، اینترنت اشیا است. اکنون بسیاری از “اشیا” با اتصال WiFi ساخته می‌شوند، به این معنی که می‌توانند به اینترنت و به یکدیگر متصل شوند. اینترنت اشیا آینده است و در حال حاضر دستگاه‌ها، لوازم خانگی‌، اتومبیل‌ها و موارد دیگر را قادر به اتصال و تبادل داده از طریق اینترنت کرده‌است. ما به عنوان مصرف کننده از اینترنت اشیا استفاده می‌کنیم و از آن بهره مند می‌شویم. اگر هنگام رفتن به محل کار فراموش کنیم درب‌ها را ببندیم، می‌توانیم از راه دور آن‌ها را قفل کنیم و در راه بازگشت از محل کار‌، اجاق را گرم کنید. با این حال، در حال حاضر و در آینده ای نزدیک کسب و کارها چیزهای زیادی برای کسب دارند. اینترنت اشیا می‌تواند با جمع آوری و تحلیل داده‌ها، ایمنی، کارایی و تصمیم گیری بهتر را برای مشاغل فعال سازد. این می‌تواند تعمیر و نگهداری پیش‌بینی، سرعت بخشیدن به مراقبت‌های پزشکی، بهبود خدمات به مشتری و مزایایی را که ما حتی تصور نکرده‌ایم، فراهم کند و ما فقط در مراحل ابتدایی این روند جدید فناوری هستیم: پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد تا سال 2030 حدود 50 میلیارد از این دستگاه‌های اینترنت‌اشیا در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد و یک شبکه عظیم از دستگاه‌های بهم پیوسته ایجاد می‌کند که شامل همه چیز از تلفن‌های هوشمند گرفته تا لوازم آشپزخانه است. پیش بینی می‌شود هزینه‌های جهانی اینترنت‌اشیا (IoT) در سال 2022 به 1.1 تریلیون دلار آمریکا برسد. انتظار می‌رود فناوری‌های جدیدی مانند 5G رشد بازار را در سال‌های آینده داشته باشد. و اگر می‌خواهید پا به این فناوری روز قدم بگذارید، باید در مورد امنیت اطلاعات، اصول هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، شبکه، رابط سخت افزاری، تجزیه و تحلیل داده‌ها، اتوماسیون، درک سیستم‌های جاسازی شده اطلاعات کسب کنید و باید دانش و دانش دستگاه داشته باشید.

8. 5G

روند بعدی فناوری که از IoT پیروی می‌کند، 5G است. در مواردی که فناوری‌های 3G و 4G به ما امکان مرور اینترنت، استفاده از سرویس‌های داده محور، افزایش پهنای باند برای پخش جریانی در Spotify یا YouTube و موارد دیگر را داده‌اند، انتظار می‌رود خدمات 5G انقلابی در زندگی ما ایجاد کنند. با فعال کردن سرویس‌هایی که به فناوری های پیشرفته مانند AR و VR، در کنار سرویس‌های بازی مبتنی بر ابر مانند Google Stadia ،NVidia GeForce Now و موارد دیگر در زندگی ما ایجاد کنند. انتظار می‌رود که در کارخانه‌ها، دوربین‌های HD که به بهبود مدیریت ایمنی و ترافیک  کنترل شبکه هوشمند و خرده فروشی هوشمند نیز کمک می‌کنند، استفاده شود. تقریباً هر شرکت مخابراتی مانند Verizon ،Tmobile ،Apple ،Nokia Corp ،QualComm اکنون در حال ایجاد برنامه‌های 5G هستند. پیش‌بینی می‌شود خدمات 5G در سال 2021 با بیش از 50 اپراتور در پایان سال 2021 در 30 کشور خدمات ارائه دهند، این یک روند جدید فن آوری است که باید مراقب آن باشید، و همچنین یک در نقطه ذخیره کنید.

9.امنیت سایبری

امنیت سایبری با توجه به اینکه مدتی است وجود دارد، ممکن است یک فناوری در حال ظهور به نظر نرسد، اما مانند سایر فناوری‌ها در حال پیشرفت است. این پیشرفت‌ها تا حدی است زیرا تهدیدها دائماً جدید هستند. هکرهای بدخواهی که سعی دارند به طور غیرقانونی به داده‌ها دسترسی پیدا کنند به این زودی‌ها تسلیم نخواهند شد و آنها همچنان به یافتن راه‌هایی برای گذراندن حتی سخت‌ترین تدابیر امنیتی ادامه خواهند داد. این امر نیز تا حدی می‌باشد زیرا که فناوری جدید برای افزایش امنیت سازگار است. تا زمانی که ما هکر داشته باشیم، امنیت سایبری به عنوان یک فناوری پرطرفدار باقی‌خواهد ماند زیرا برای دفاع در برابر آن هکرها دائماً تکامل می‌یابد. به عنوان اثبات نیاز شدید به متخصصان امنیت سایبری، باید بگوییم تعداد مشاغل امنیتی سایبری سه برابر سریعتر از سایر مشاغل فناوری در حال رشد است. همچنین، نیاز به امنیت سایبری مناسب آنقدر زیاد است که تا سال 2021، 6 تریلیون دلار در سراسر جهان برای امنیت سایبری هزینه می‌شود. باید توجه داشته باشید که هرچند این زمینه چالش برانگیز است، درآمد شش رقمی پرسود نیز ارائه می دهد، و نقش‌ها می‌تواند از هکر اخلاقی، مهندس امنیتی یا مدیر ارشد امنیت باشند، ارائه یک مسیر حرفه‌ای امیدوار کننده برای کسی که می‌خواهد با این فناوری همیشه سبز همراه باشد و آن را تایید کند.

9 فناوری روندها و 1 راه حل برای موفقیت در آنها

اگرچه فناوری‌ها در حال ظهور و تکامل هستند، اما این 9 گرایش برتر فناوری، توانایی بالقوه شغلی را در حال حاضر و برای آینده‌ی قابل پیش‌بینی ارائه می‌دهند. و بیشتر این فن آوری‌های جدید از متخصصین ماهر استقبال می‌کنند، به این معنی که زمان مناسب برای انتخاب یکی از اینهاست تا آموزش‌های لازم را ببینید، تا در مراحل اولیه این فن آوری ها سوار بر موج شوید، که شما را در مسیر موفقیت حال و آینده قرار دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا